umělecká díla hrob rodiny Kotěrovy

dílo architekta Jana Kotěry

Více informací

III-11/2013

Dostupnost: Hrob je adoptován

Hrob je adoptován

Náhrobek z broušené požárské žuly včetně kubistické konzoly s nápisovou deskou z leštěné černé švédské žuly je prokazatelně dílem architekta Jana Kotěry. Náhrobek určený pro pravděpodobně rodinné příbuzné byl realizován roku 1916.

Jan Kotěra (18.12.1871-17.4.1923) byl architekt, urbanista, teoretik architektury, návrhář nábytku a výtvarník.  Narodil se v Brně, studoval na Odborné škole stavitelské v Plzni, od roku 1894 na vídeňské Akademii výtvarných umění u Otto Wagnera. V roce 1898 podnikl studijní cestu do Itálie, vyučoval na Uměleckoprůmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze, byl členem spolku výtvarných umělců Mánes, redaktorem časopisu Volné směry. Mezi jeho nejznámější architektonická díla patří: Trmalova vila, Suchardova vila, Kotěrova vlastní vila, Vila Bianca, Domy pro železniční zaměstnance, Vila Tomáše Bati, Rýdlova vila, Vila Vendelína Máchy, Mozarteum a Právnická fakulta v Praze, Vila Viléma Charváta či Národní dům v Prostějově. Je rovněž autorem řady interiérů, nábytku, ale věnoval se i funerálnímu umění. Řadu jeho cenných náhrobků naleznete mj. i na Vinohradském, Olšanském či na Novém židovském hřbitově v Praze.


Olšanské hřbitovy, V, 14, 41

adopční nájemce Prázdné domy z.s. (od r. 2018)


 

volně podle: archiv SPH, http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Kot%C4%9Bra, http://www.archiweb.cz/architects.php?type=arch&place=cr&action=show&id=435, http://www.zastarouprahu.cz/base/vestniky/pdf/vestnik-2009-3-priloha.pdf

 

foto hrob: archiv SPH

  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor