šlechtici Dohalský z Dohalic

šlechtic, dílo Václava Prachnera

Více informací

X-9/2014

Dostupnost: Hrob je adoptován

Hrob je adoptován

Jan František Bořek-Dohalský z Dohalic (1753-1823 byl členem jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů, jehož počátky sahají do roku 1395. Z této doby pochází první písemná zmínka o Bořkovi z Dohalic, vlastníku tvrze nedaleko Hradce Králové.

Autorem náhrobku je Václav Prachner (17.9.1784 - 3.4.1832) člen slavné a rozvětvené rodiny sochařů a architektů. Václav se vyučil v sochařské dílně svého otce Petra Prachnera a studoval na Akademii u profesora Josefa Perglera, s nímž pak také spolupracoval na některých dílech, mj. na náhrobku hraběnky Cavriani v Dolním Slivně. Dále podle jeho návrhu vytvořil dvě varianty pomníku bitvy u Chlumce. Mezi Prachnerova nejznámější díla patří socha na pomníku generála Coloredo-Mannsfelda ve Varvažově, zahradní pomník Jen chvíli, vytvořený pro biskupa Lva Thuna, jehož monumentální náhrobek z litiny na Malostranském hřbitově je rovněž Prachnerovou prací. Další náhrobky z Prachnerovy dílny nalezneme např. i na Olšanských hřbitovech (rodina Veithova) či v Kutné Hoře, Liblíně nebo Litoměřicích. Jeho nejznámější sochou je bezesporu alegorie Vltavy, známá spíše pod jménem Terezka, která je umístěná ve výklenku nad kašnou na pražském Mariánském náměstí. 


Olšanské hřbitovy, III, 9, 123


Náhrobek byl v roce 2014 restaurován z darů dárce, který si nepřeje být zveřejněn.


foto hrob před a po restaurování: archiv SPH

volně podle: kniha M. Szabo: Pražské hřbitovy, Olšanské hřbitovy III, http://cs.wikipedia.org/wiki/Prachner, http://www.libri.cz/databaze/kdo18/list.php?od=p&start=41&count=


  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor