umělecká díla Ferdinand Detter

německý filolog a profesor, náhrobek je dílem Adolfa Mayerla 

Více informací

II-9/2013

Jedná se o unikátní náhrobek německého filologa a profesora Ferdinand Dettera (1864 - 1904), postavený podle návrhu sochaře Adolfa Mayerla.

Adolf Mayerl (26. 8. 1884 – 23. 9. 1954) se narodil v Chebu jako syn místního proslulého hrnčíře. Vystudoval keramickou školu v Teplicích a stal se mistrovským žákem J. V. Myslbeka na pražské Akademii. Žil od roku 1924 ve Františkových lázních, odkud byl pro svůj německý původ v roce 1945 odsunut a zbytek života pak strávil v německém Schrobenhausenu. Je autorem několika portrétních plastik opatů kláštera v Teplé, postav na studních a kašnách v Chebu, sochy Atlanta na nároží eskomptní banky, sochy Kováře (dnes ve sbírkách VHÚ), výzdoby divadla ve Františkových lázních, plastik na pražském paláci Adriatica, sochy lva na památníku padlých v bitvě u Chlumu či sochy Františka ve Františkových lázních a mnoha dalších děl.

Olšanské hřbitovy, VII, 22, 149

Adopční nájemce Nadační fond Historický Cheb (od r. 2015)


Náhrobek byl v roce 2015 opraven prostřednictvím adopčního nájemce.volně podle: http://www.socharstvi.info/autori/johann-adolf-mayerl-1/ http://www.gavu.cz/zbynek-cerny-johann-adolf-mayerl/ http://de.wikipedia.org/wiki/Adolf_Mayerl http://www.vhu.cz/exhibit/mayerl-adolf-kovar/

foto hrobu: archiv SPH  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor