malíři, sochaři, výtvarníci František Xaver Procházka

malíř krajin a zvířat

Více informací

XV-5/2016

Dostupnost: Hrob je adoptován

Hrob je adoptován

Malíř František Xaver Procházka (14.10.1887 – 24.12.1950) se narodil v rodině důlního truhláře v Třebsku (dříve Střebsku) u Příbrami. V roce 1903 se rodina přestěhovala do Brandýsa nad Labem. František projevoval malířské nadání už od dětství. Začal sice na přání rodičů navštěvovat Obchodní školu, tu ale záhy opustil a vyučil se malířem pokojů u malířské firmy E. Frenzel. Tam si všimli talentového mladíka a začali ho posílat především na opravy stropních a nástěnných fresek, například na zámcích v Doksech, Lysé nad Labem, Pardubicích a Černínském paláci v Praze.  O tři roky později si nadaný malíř podal přihlášku na pražskou Akademii a roku 1908 byl přijat ke studiu. Absolvoval několik studijních pobytů po Evropě a roku 1910 poprvé samostatně vystavoval v Brandýse nad Labem. Věnoval se především krajinomalbě, přestože studoval zejména u figuralistů, profesorů V. Bukovace, H. Schweigera a M. Pirnera. V roce 1919 se přestěhoval do Prahy a seznámil se se zoologem Jiřím Jandou.  Na jeho popud se začal studovat anatomii zvířat a následně ilustroval Učebnici přírodopisu pro školy střední a encyklopedii Velký přírodopis. Vydal se na stipendijní cesty po evropských zoologických zahradách a začal se věnovat cyklům obrazů se zvířecími motivy, které se záhy staly velmi populární a oceňované.  Na základě kladného ohlasu jeho velké výstavy v Topičově salonu mu byla zadána zakázka Ministerstva školství na vytvoření 28 nástěnných obrazů pro výuku přírodopisu. Později ilustroval ještě velkou řadu dalších učebnic, je autorem mnoha pohlednic a ilustrací v časopisech. Přes tento výrazný příklon ke zvířecím motivům se ale po celý svůj umělecký život věnoval také žánrovým obrazům ze života v rodném Polabí, krajinomalbě a sociálním tématům.  Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách muzea v Brandýse nad Labem a v řadě soukromých sbírek.

 

Olšanské hřbitovy, VIII, 1, 5

adopční nájemce paní Jana Navrátilová (od r. 2017)


Náhrobek byl renovován v roce 2017 prostřednictvím adopční nájemkyně. 

volně podle: http://www.ceskaskola.cz/2007/11/petr-kukal-zasla-slava-didaktickych.html, http://www.antique-katrak.cz/detail.php?showid=2273

 

foto hrobu (stav po a před renovací): archiv SPH, portrét: repro z První malíř Zoo Praha František Xaver Procházka (http://praha.idnes.cz/foto.aspx?foto1=JB5a9ad8_000.jpg)


   • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor