herci, dramaturgové, režiséři Jan Nepomuk Štěpánek

herec, režisér, spisovatel a publicista

Více informací

XVI-11/2016

Dostupnost: Hrob je adoptován

Hrob je adoptován

Herec, režisér, dramatik, dramaturg, překladatel, spisovatel, redaktor, publicista a divadelní ředitel Jan Nepomuk Štěpánek (19.5.1783 - 12.2.1844) se narodil v Chrudimi. Roku 1800 odešel studovat teologii do Prahy, studia ale na rok přerušil. Po návratu začal překládat hry německých dramatiků a účinkovat v ochotnických hrách na Malé Straně. Od roku 1805 se pak definitivně rozhodl pro divadlo a nastoupil jako herec a nápověda Malostranského divadla. Také začal působit v řadě dobročinných institucí, v nichž působil ostatně i po celý zbytek života, redigoval a vedl časopis Česká včela. Ve Stavovském divadle se vypracoval od ochotníka přes pomocníka tehdejšího ředitele Guardasoniho, dramaturga českých představení až na pozici tajemníka, kterým byl jmenován roku 1816. Rok nato byl jmenován čestným občanem Prahy, roku 1820 obdržel zlatou medaili císaře Františka I. a roku 1824 pak byl spolu s hercem F. Polawským a operním pěvcem J.W. Kainzem pověřen vedením divadla.

Za svého působení ve Stavovském divadle se zasloužil o návrat českých her do repertoáru Stavovského divadla po roce 1812, položil základ českému divadlu, svou dramaturgií přitáhl měšťany s prostým vzděláním a rozšířil tak lásku k divadlu mezi další vrstvy obyvatel. Za jeho působení zde bylo nastudováno více jak 120 českých her, významnou měrou propagoval i evropskou operu. Rozvinul za svého působení také operní dramaturgii, významně se podílel i na rozvoji baletu, zpěvohry a pantomimických představení. Jeho překladatelská činnost v počátcích českého divadla dala základ pro rozvoj českého divadelnictví.

Mezi jeho nejznámější hry patří: Břetislav První, český Achilles, aneb Vítězství u Domažlic (1812) Obležení Prahy od Švejdů (1812) Čech a Němec (1816) Jaroslav a Blažena aneb Hrad Kunětice (1817) Berounské koláče (1818) Loupežníci na Chlumu (1820) Pivovár v Sojkově (1823) Alína aneb Praha v jiném dílu světa (1825).


 

Olšanský hřbitov II, 6, 59a

adopční nájemce město Chrudim (od r. 2017)

Náhrobek byl v roce 2018 opraven prostřednictvím adopčního nájemce.


foto hrobu: archiv SPH

volně podle: http://www.chrudimka.cz/historie-chrudimi-jan-nepomuk-stepanek.html https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomuk_%C5%A0t%C4%9Bp%C3%A1nekhttps://theses.cz/id/dx5itz/Noskova_bp.pdf  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor