spisovatelé, dramatici Karel Jaromír Erben

spisovatel a básník

Více informací

I-7/2013

Dostupnost: Hrob je adoptován

Hrob je adoptován

 

Spisovatel Karel Jaromír Erben (7.11.1811–21.11.1870) byl také  historik, právník, archivář, překladatel a sběratel českých lidových písní a pohádek. Dodnes je významným představitelem literárního romantismu. Narodil se v Miletíně, po studiích na gymnáziu v Hradci Králové a v Praze se stal zaměstnancem Královské české společnosti nauk a sekretářem Českého muzea. Od roku 1851 působil jako archivář města Prahy a od roku 1864 se stal ředitelem pomocných úřadů pražských. Ve svých studijních letech se Erben stýkal s Karlem Hynkem Máchou, později se také seznámil s Františkem Palackým se kterým i spolupracoval. Erben je znám především jako sběratel lidové poezie. Mezi jeho díla patří Prostonárodní české písně a říkadla, České pohádky, Tulák a řada dalších. Nejvíce však Erben proslul sbírkou básní Kytice z pověstí národních.

 

Místem jeho posledního odpočinku byl nejdříve Malostranský hřbitov v Košířích. 28. června 1908 ale byly ostatky manželů Erbenových přeneseny na Olšanské hřbitovy do rodinného hrobu jeho zetě Antonína Rezka.

 Olšanské hřbitovy, V, 11, 44aNáhrobek byl v roce 2014 renovován z darů paní Červenkové a MěÚ Miletín.


volně podle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Jarom%C3%ADr_Erben

 

fota hrobu -stav 2013 a stav po opravě v 06/2014, archivní foto: archiv SPH, portrét: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Jan_Vil%C3%ADmek_-_Karel_Jarom%C3%ADr_Erben.jpg,  

  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor