spisovatelé, dramatici Josef Wenzig

libretista Smetanových oper, pedagog a spisovatel

Více informací

II-9/2013

Dostupnost: Hrob je adoptován

Hrob je adoptován

Josef Wenzig (18.1.1807 - 28.8.1876) byl český pedagog a převážně německy píšící spisovatel, autor libret k operám B. Smetany Dalibor a Libuše. Napsal řadu her a libret, z nichž jen některé byly provedeny či zhudebněny. Dochovalo se i jeho nezhudebněné libreto k opeře Bitva na Vítkově. Vyšly i jeho dvě unikátní výpravně ilustrované Wenzigovy knihy o Praze a Čechách. Byl také překladatelem do němčiny (národní písně, pohádky, česká poezie) a autorem studií o české literatuře. Stal se ředitelem českých škol reálných, a zůstal jím i po publikování svého Rozjímání rakouského občana o císařově dopisu z 9. září 1857 (císař František Josef I. se v něm vyjádřil ve smyslu, aby školy dbaly o rozvoj národních kultur). Wenzig vyznění dopisu otevřeně vyložil jako obranu češtiny ve školství, což obhájil i před hrozícím disciplinárním řízením ve Vídni. V roce 1861 byl zvolen do Zemského sněmu, kde v roce 1864 s prosadil přijetí návrhu zákona o jazykové rovnoprávnosti na školách nižších a středních. Byl i členem pražského zastupitelstva a jeho školské komise.  Jeho jméno naleznete mezi 72 dalšími na budově Národního Muzea.


Olšanské hřbitovy, III, 8, 10

V roce 2017 proběhly na náhrobku restaurátorské práce, hrazené z výtěžku veřejné Sbírky pro záchranu významných pražských hrobů.

adopční nájemce paní Markéta Koryčánková (od r. 2019)


volně podle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Wenzig

foto hrobu: archiv SPH (2013, jaro 2016) portrét:  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Josef_Wenzig_Vilimek.jpg/474px-Josef_Wenzig_Vilimek.jpg  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor