herci, dramaturgové, režiséři Jindřich Mošna

II-9/2013

Dostupnost: Hrob je adoptován

Hrob je adoptován

Herec Jindřich Mošna (1.8.1837 - 6.5.1911)  byl původně mosazník a do divadla se zamiloval na vandru ve Vídni.  Zprvu dělal statistu a občas dostal i malou úlohu. Ochotničil i po návratu domů, a záhy se připojil ke kočovné společnosti. Mošna kočoval více jak 4 roky a získal si takový věhlas komika, že když roku 1864 vznikalo v Praze stálé české divadlo, byl mezi vybranými herci. Jako komik byl brán i později v Národním divadle. Teprve role Harpagona z Moliérova Lakomce a Shylocka ze Shakespearova Kupce benátského dokázaly, že je i vynikajícím hercem tzv. "charakterních" rolí. Byl také prvním principálem ve Smetanově Prodané nevěstě.Mošna, miláček obecenstva, měl své postavy i postavičky mistrně vypozorované ze života a žádný z herců nebyl tak blízký srdci lidu. Celý svůj život zasvětil jevišti. Teprve rakovina jazyka mu znemožnila hrát.

Busta na náhrobku je dílem sochaře Karla Hladíka (1912-1967). Po opakovaných pokusech o její odcizení byla na náhrobku osazena nekovová kopie. Originál je uložen v lapidáru SPH v Kapli svatého Václava na Vinohradském hřbitově.


Olšanské hřbitovy, 1ob, 5, 8

Adopční nájemce Theatrum Mundi - společnost pro umění (od r. 2013)


volně podle: http://www.libri.cz/databaze/kdo18/search.php?zp=8&name=MO%A9NA+JIND%D8ICH, http://cs.wikipedia.org/wiki/Jind%C5%99ich_Mo%C5%A1na

 

foto hrob: archiv SPH, portrét: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Jindrich_Mosna_1889.png
 

  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor