sportovci František Muller

první absolvent letecké školy Pražské župy MLL a letecký konstruktér

Více informací

XIV-12/2015

František Muller (6.1.1913 - 16.2.1934) byl pilot, vojín 4. leteckého pluku.  Narodil se v Hlavečníku u Nového Bydžova, ale později se s matkou se přestěhoval do Prahy, kde se stal studentem techniky. Byl prvním a zároveň nejmladším absolventem pilotní školy Masarykovy letecké ligy a její pražské župy Dr. Zdeňka Lhoty. Pilotní zkoušku složil v červnu 1932. Jako nadšenec létání se rozhodl pro stavbu vlastního letounu s označením M-2, se kterou započal na podzim téhož roku. Letoun byl připraven k zalétání na jaře následujícího roku. Bohužel byl vybaven příliš slabým motorem a tak nakonec toto  letadlo sloužilo pouze k propagačním účelům, když bylo zapůjčeno Masarykově letecké lize v Berouně na tamní velkou leteckou výstavu. V listopadu roku 1933 byl František odveden do armády a nastoupil jako vojín k cvičné letce 4. leteckého pluku. Absolvoval kurs leteckého pomocného mechanika s výtečným prospěchem, kde skončil jako 2. ze 60 žáků. Krátce nato ve službě zemřel na následky tragické nehody.


 

Masarykova letecká liga vznikla v roce 1926 na základech Masarykova leteckého fondu, který byl založen prezidentem Masarykem za účelem šíření a propagace letectví zejména mezi mládeží. Liga mimo osvětové činnosti organizovala a pořádala také pilotní výcvik a to jak plachtařský, tak i na motorových strojích. Pražská župa nesla čestné jméno jednoho z průkopníků letectví u nás, JUDr. Zdeňka Lhoty, který svůj život předčasně ukončil při letecké havárii v Římě roku 1926.

 


Olšanské hřbitovy, 2ob, 8, 118volně podle: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:7be3L6wv0s4J:vilik.raab.cz/historie.php+&cd=4&hl=cs&ct=clnk&gl=cz, http://www.vagonarske-muzeum.cz/index.php?t=5&clanek=leteckavyroba a podkladů VHÚ - VHA Bratislava, článek J. Zazvonila Letadla z klubových letišt, zveř. v Letectví a kosmonautika 12/1967

 

foto hrobu a portrét: archiv SPH


Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor