herci, dramaturgové, režiséři Alois Charvát

herec, operetní zpěvák, režisér a divadelní ředitel

Více informací

XV-5/2016

Herec, operetní zpěvák, režisér a divadelní ředitel Alois Charvát (31.12.1857 - 4.1.1933) se narodil v Příbrami, své dětství ale strávil v Praze. Od mládí hrál divadlo ochotnicky, roku 1876 pak nastoupil jako herec ke kočovným společnostem. V letech 1897–1907 hrál ve Švandově smíchovské Aréně, odkud přešel až do roku 1919 do souboru Divadla na Vinohradech. Ke konci kariéry přešel s operetním souborem do Pištěkova divadla, pozdější Vinohradské zpěvohry.  Roku 1922 odešel do penze, ale přesto dál pohostinsky vystupoval na řadě scén.  Byl populárním lidovým komikem a operetním zpěvákem, který proslul především svou pohybovou a pěveckou zdatností, ovládal umění improvizace. S filmem spolupracoval od roku 1914, kdy účinkoval němé v komedii Noční děs. Celkem účinkoval ve třiceti většinou němých filmech, obvykle v menších rolích. Naposled se objevil ve filmech s Vlastou Burianem On a jeho sestra a C. a K. polní maršálek. Alois Charvát často spolupracoval i s rozhlasem a je také autorem memoárů s názvem Ze staré Prahy.

Náhrobek je zřejmě autorským dílem sochaře Karla Opatrného (1881-1961). Původně byl osazen bustou A. Charváta rovněž z dílny tohoto sochaře, která však byla bohužel v minulosti odcizena.


Olšanské hřbitovy, IV, 10, 30


volně pod podkladů Jaroslava „Kriba“ Lopoura a http://libri.cz/databaze/film/heslo/1622

 

foto hrobu: archiv SPH, historické foto: s laskavým svolení archivu  Národního muzea, portrét: http://www.isabart.org/person/110832
  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor