umělecká díla Jindřich Švanda

dílo architekta Viléma Kvasničky

Více informací

III-11/2013

Jindřich S. Švanda (3.2.1870 - 2.3.1910) byl v letech 1905 až 1909 evangelickým farářem sboru v Daňkovicích. Za jeho působení byla v Daňkovicích postavena nová fara. Náhrobek z broušené mrákotínské žuly a černé leštěné švédské žuly je dílem architekta Viléma Kvasničky. Kamenické práce provedla firma F. Palouš v roce 1910.

Architekt Vilém Kvasnička (3.8.1885 – 26.11.1969) pocházel z Třeboně. V letech 1907–10 byl žákem Jana Kotěry na Uměleckoprůmyslové škole. Pracoval v ateliéru Ladislava Skřivánka, později pak v Budapešti. Za první světové války se stal ruským legionářem a v poválečném období se začal věnovat návrhům řady legionářských památníků. Účastnil se řady soutěží, mezi jeho realizace patří budova pražského obchodního domu na Václavském nám. 779/II, nemocnice Na Františku, rodinné domy v Libni, na Smíchově a Dejvicích či projekt transformační stanice na Klárově. Podle jeho návrhů vznikla i řada adaptací veřejných budov či architektonická řešení pomníků: T. G. Masaryka v Hodoníně (soch. A. Bučánek),  K. Světlé  ve Světlé (soch. J. Bílek), J. Husa ve Vinoři (soch.  J. Bílek), adaptace spořitelny v Třeboni či soudní budovy v Seifertově ul. v Praze.


Olšanské hřbitovy, 1ob, 1, 37


volně podle: archiv SPH,  http://www.prostor-ad.cz/pruvodce/praha/vuva/kvasnick.htm, kniha Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách, vyd. Academia v r. 2004

foto hrob: archiv SPH


 

 
  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor