umělecká díla von Bundschuh

pravděpodobně Prachnerovo dílo

Více informací

IV-4/2014

Šlechtická rodina von Bundschuh pocházela z bývalého Rakouského Nizozemí (dnešní Belgie) a do Čech přesídlila na sklonku 18. století, zřejmě po vypuknutí Velké francouzské revoluce. V roce 1797 byl Karlovi von Bundschuh udělen šlechtický titul a roku 1822 mu byl jako velícímu generálovi v Praze udělen i titul rytířský. Karl se zajímal o přírodní vědy a stal se předsedou České přírodovědecké společnosti.


Poničená socha klečící Marie nesla dle R. Prahla a J. Lányho signaturu Prachner. Totožný náhrobek se nachází v Mašťově u Chomutova v rodinné hrobce Mladotů ze Solopysk. Socha byla v roce 2014 přenesena do zastřešeného depozitu.
Olšanské hřbitovy, III, 8, 37


Odborná komise pod vedemím Mgr. Karin Kahancové z NPÚ v roce 2019 vybrala jako třetí náhrobek, který bude opraven z výtěžku veřejné sbírky, sochu z náhrobku rodiny von Bundschuh (Olšanské hřbitovy III, 8, 37). Restaurátorské práce na soše byly zahájeny na jaře 2020 Jako nejvhodnější byla ze 3 cenových nabídek vyhodnocena nabídka Jana Kučery  ve výši 57 720 Kč. Oprava byla zahájena na jaře a dokončena v létě 2020 a níže přinášíme fotografie stavu před a po restaurování. Socha byla nyní umístěna do lapidária v hrobce rodiny Eissnerových na III. hřbitově. Samotný sokl, jehož restaurování je finančně rovněž náročné, byl odborně rozebrán a a zajištěn proti dalšímu chátrání a bude restaurován později.


volně podle knihy M. Szabo - Olšanské hřbitovy II, rok vyd. 2011 a knihy Umění náhrobku v č. zemích let 1780-1830 – R. Prahl a kol. vyd. Academia

foto archiv SPH, repro z knihy Umění náhrobku v č. zemích let 1780-1830 – R. Prahl a kol. vyd. Academia


  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor