umělecká díla rodina Pitrdlova

dílo Františka Bílka

Více informací

IV-4/2014

Náhrobek rodiny Pitrdlovy z pražských Vinohrad je osazený stélou s bronzovým reliéfem z dílny sochaře Františka Bílka. Bílek ho vytvořil ve svém vrcholném období kolem roku 1912. Původně byla na náhrobku umístěna i Bílkova lucerna ve formě nádoby s věčným ohněm. Ta byla bohužel v minulosti odcizena.

Autor stély František Bílek (6.11.1872 - 13.10.1941) byl sochař, řezbář, grafik, malíř, keramik, architekt a autor užitého umění. Byl především jedním z nejvýznamnějších symbolistních sochařů. Byl žákem prof. Pirnera a Maudra na pražské Akademii v letech 1888-90, v roce 1891 studoval v Paříži a poté ještě podnikl studijní cestu do Německa, Rakouska a Itálie. Ve své tvorbě byl ovlivněn silným náboženským cítěním a mysticismem a ve svém díle často spojoval křesťanské a orientální náboženství v mystickém cítění světa. Mezi jeho nejznámější díla patří mj. Mojžíš, píšící Desatero, Slepci, Kristus na kříži, Úžas, Golgota, Žižka, Štítný, sv. Anna, ale také řada pomníků: Třebízského, Obětování v Hořicích, Komenský se loučí s vlastí, Jan Hus a Tvůrce a jeho bolest.


Olšanské hřbitovy, V, 9, 9


volně podle: archiv SPH, http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_B%C3%ADlek, http://www.spol-fb.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=2

foto: archiv SPH  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor