novináři, nakladatelé Gustav Jaroš - Gamma

novinář, prozaik, kritik a esejista, objevitel a popularizátor Karafiátových Broučků

Více informací

I-7/2013

Gustav Jaroš (8.5.1867 - 17.3.1948) byl český novinář, literární a výtvarný kritik, prozaik a esejista. Publikoval pod pseudonymem Gamma v Času, Rakovnických novinách a dalších periodikách. Své stati shrnul v knihách Brázdy, Hlas a Vánoce. Je rovněž autorem monografií Mikoláš Aleš a Rembrandt. Ve prospěch dětské ozdravovny napsal knihu Náš tatíček Masaryk aneb 28 obrazů ze života našeho presidenta a také dětskou literaturu (V domě dětství, O knězi Chaloupkovi, Matka a dítě, O Jelínkovi a o studánce, O Šimonu řezbáři a panu králi). Dům dětství byl sirotčinec pro děti legionářů, vedený po první světové válce Ferdinandem Krchem a Ladislavem Švarcem. Jaroš jim v roce 1922 pomáhal a každý den k dětem hovořil.  Jeho „Drobné výklady dětem“ pak vyšly pod názvem „V Domě dětství“. Gamma uměl hovořit o problémech dospělých jazykem dětí. Byl sice povoláním novinář, ale myšlenkově se také hlásil k sociální a vychovatelské péči.

Jeho zásluhou byla pro svět de facto objevena Karafiátova kniha Broučci. Karafiát ji zprvu vydal anonymně vlastním nákladem. Teprve po 17 letech, v roce 1893 knihu objevil v knihovně Jana Herbena prozaik, kritik a novinář Gustav Jaroš a otiskl o nich nepodepsanou recenzi v časopisu Čas. Tím knihu zpopularizoval natolik, že první edice byla rychle vyprodána a v roce 1894 přišla první reedice.


Malvazinecký hřbitov, N, 45

 

volně podle: http://www.goodreads.com/book/show/15716875-brou-ci  http://www.woodcraft.cz/index.php?right=historie_clanky&cl=simsova_seifert

 foto hrobu (stav 2016): archiv SPH, portrét: http://www.vegspol.cz/image/images/jaros_gamma.jpg


 

 

 

 

  • Hřbitov: Malvazinecký hřbitov

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor