umělecká díla rod Veithů

plastiky z dílny Václava Prachnera

Více informací

II-9/2013

V tomto hrobovém místě je pochována rodina Veithova. Náhrobek skládající se z celkem tří plastik ve výklencích je dílem sochaře Václava Prachnera.

Václav Prachner (17.9.1784 - 3.4.1832) byl členem slavné a rozvětvené rodiny sochařů a architektů. Václav se vyučil v sochařské dílně svého otce Petra Prachnera a studoval na Akademii u profesora Josefa Perglera, s nímž pak také spolupracoval na některých dílech, mj. na náhrobku hraběnky Cavriani v Dolním Slivně, či podle jeho návrhu vytvořil dvě varianty pomníku bitvy u Chlumce. Mezi Prachnerova nejznámější díla patří socha na pomníku generála Coloredo-Mannsfelda ve Varvažově, zahradní pomník Jen chvíli, vytvořený pro biskupa Lva Thuna, jehož monumentální náhrobek z litiny na Malostranském hřbitově je rovněž Prachnerovou prací. Další náhrobky z Prachnerovy dílny nalezneme např. i na Olšanských hřbitovech či v Kutné Hoře, Liblíně nebo Litoměřicích. Jeho nejznámější sochou pak je bezesporu alegorie Vltavy, známá spíše pod jménem Terezka, která je umístěná ve výklenku nad kašnou na pražském Mariánském náměstí.


Olšanské hřbitovy II, 7, 56


volně podle: archiv SPH, http://cs.wikipedia.org/wiki/Prachner, http://www.libri.cz/databaze/kdo18/list.php?od=p&start=41&count=20

 foto hrobu (stav 2014, stav 03/2016 před a po zásahu zahradníků): archiv SPH  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor