hudebníci, skladatelé Eugen Rutte

hudební skladatel a publicista

Více informací

II-9/2013

Eugen Miroslav Rutte (13.8.1855 - 15.7.1903) byl český hudební skladatel a publicista, vystupoval i pod pseudonymem Negue Ettur. Vystudoval práva na Karlově univerzitě, vedle toho studoval na Varhanické škole v Praze a zdokonaloval se ve zpěvu v pěvecké škole Františka Pivody. Svou právnickou kariéru zahájil jako advokátní koncipient v Jičíně a do roku 1901, kdy zakotvil v Praze, vystřídal řadu působišť (Beroun, Roudnice nad Labem, Březnice, Hořovice). Měl vynikající organizační talent a všude kam přišel, se stal centrem hudebního dění. Vytvářel a obnovoval hudební soubory, pěvecké sbory, komorní sdružení, pořádal koncerty i jiná veřejná představení. Vystupoval i jako koncertní zpěvák, komponoval hudbu pro nejrůznější společenské příležitosti včetně tanečních zábav, kabaretních vystoupení a plesů. Celkem zkomponoval 269 skladeb. Inklinoval spíše k zábavné hudbě a jeho parodie na operetní melodie byly velmi oblíbené. Byl činný i literárně. Publikoval nejen zprávy a posudky o hudebním dění a hudebních dílech, ale i cestopisné črty, turistické průvodce, fejetony a humoresky. Jeho pozůstalost je uložena v Památníku národního písemnictví.

 

Hrob byl původním místem odpočinku Miroslava Rutteho (10.7.1889 - 24.11.1954),divadelního  kritika a autora esejů z oblasti divadla, básníka, prozaika, překladatele a scénáristy, příslušníka generace bratří Čapků, blízkého jim i svým pragmatismem a relativismem. Studoval na filozofické fakultě UK historii a estetiku, v r. 1914 získal doktorát. V letech 1917-1923 redigoval divadelní rubriku v Národních listech, kde až do jejich zastavení Němci v roce 1941 působil jako divadelní referent. V letech 1926-36 řídil jako hlavní redaktor sborníky Nové české divadlo. Od roku 1923 byl jednatelem a od 1935 předsedou Dramatického svazu. Věnoval se též filmové dramaturgii. Od 1946 působil v divadelní komisi Syndikátu českých spisovatelů. Přestože pracoval za okupace v odbojové skupině M 3 - Nová cesta, byl po roce 1948 pro své pravicové zaměření zbaven funkcí a nemohl publikovat a již od 1945 musel obhajovat svou činnost před koncem války proti útokům v levicovém tisku. Je mimo jiné autorem knih O umění hereckém, Šest podob českého herectví a také spoluautorem několika scénářů  - např. k filmu U pěti veverek či Tulák Macoun.

 

Byl zde pohřben i prof. MUDr. Václav David (24.9.1892 - 13.3.1976), vynikající všeobecný a břišní chirurg, profesor patologie, první přednosta chirurgické kliniky v Plzni (vznikla při založení Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni po roce 1945), autor řady odborných prací.

Oba posledně jmenovaní byli posléze péčí rodiny znovu pohřbeni v rodinném hrobu v Holoubkově.Olšanské hřbitovy, V, 23, 110


Hrobka v havarijním stavu byla v roce 2016 opravena péčí SPH.

V roce 2017 dode k osazení zábradlí.


 

volně podle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Eugen_Miroslav_Rutte, http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=osobnost&id=3085, http://www.csfd.cz/tvurce/82327-miroslav-rutte/ http://www.paichl.cz/paichl/knihy/Prehistorie_ZPCU.htm

 

foto hrobu: archiv SPH

  • Hřbitov: Olšanské hřbitovy

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napište svůj názor

Napište svůj názor