Karolina Světlá a Petr Mužák

24.2.1830, Praha – 7.9.1899, Praha

spisovatelka

Hřbitov Olšany IV, odd. 8, hrob 8
Hrob byl zařazen do projektu XXVII-6/2025

Momentálně jednáme se zájemcem o adopci tohoto hrobu

Životopis osoby/osob uložených v hrobu:

Karolina Světlá (24.2.1830 – 7.9.1899), vlastním jménem Johanna Nepomucena Rottová, byla významná česká spisovatelka a představitelka generace májovců. Pocházela ze zámožné pražské rodiny Rottových. V roce 1852 se provdala za Petra Mužáka, učitele hudby a vlastence, který ji podporoval v literární tvorbě a uvedl ji do české vlastenecké společnosti. Jejich manželství bylo harmonické a sehrálo důležitou roli v jejím životě i díle.
Po smrti jejich jediné dcery začala Světlá intenzivně psát. Inspiraci čerpala z Podještědí, odkud pocházel její manžel, a kam jezdila každé léto. V těchto tzv. ještědských prózách zobrazovala život na venkově a řešila sociální a morální otázky, zejména postavení žen. Její hrdinky bývají silné, ale často se musí vzdát osobního štěstí kvůli vyšším hodnotám.
K jejím nejvýznamnějším dílům patří „Kříž u potoka“, „Vesnický román“, „Kantůrčice“ nebo povídka „Hubička“, kterou zhudebnil Bedřich Smetana. Světlá se také aktivně podílela na ženském hnutí – spoluzaložila Ženský výrobní spolek český a Americký klub dam. Později kvůli oční nemoci diktovala svá díla neteři Anežce Čermákové.
Zemřela v Praze a je pohřbena na Olšanských hřbitovech. Její život a přátelství s Janem Nerudou inspirovalo řadu literárních i filmových děl.

Petr Mužák (10.3.1821, Světlá pod Ještědem — 8.2.1892, Praha) byl český středoškolský profesor. Řadu let vyučoval kaligrafii a kreslení na reálce v Ječné ulici. Publikoval řadu učebnic a odborných textů o výuce psaní a ornamentální kresby. Byl všeobecně uznávaný jako vlastenec a vzorný učitel. Jeho manželkou byla od roku 1852 spisovatelka Karolina Světlá.

Fotogalerie: