František Vobecký

9.11.1902, Trhový Štěpánov – 13.4.1991, Praha

fotograf, kubistický malíř

Hřbitov Olšany IX, odd. 10a, hrob 459
Hrob byl zařazen do projektu XXVII-6/2025

Pro tento hrob hledáme adopčního nájemce. Máte zájem?
Adopční nájem tohoto hrobu na dobu 10 let je 8.760 Kč.
Pro rychlý kontakt použijte formulář, ozveme se co nejdříve

Životopis osoby/osob uložených v hrobu:

František Vobecký byl český kubistický a později surrealistický malíř a fotograf. Jeho nejznámějším dílem je patrně cyklus surrealistických fotografických asambláží, které vytvořil ve třicátých letech. Tento zručný umělec byl původním povoláním krejčí, ve kterém dosáhl také významných úspěchů: pracoval jako střihač a modelář v předních krejčovských salonech v Praze – například v salonu Hany Podolské. Přednášel také studentům oděvních oborů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze střih.

František Vobecký, křtěný František Jan, byl český malíř, fotograf a pedagog, významný představitel meziválečného a poválečného umění. Narodil se 9. listopadu 1902 v Trhovém Štěpánově v rodině obuvnického mistra. Vyučil se krejčím a tomuto řemeslu se věnoval po celý život, a to nejen prakticky, ale i jako odborný pedagog.

V letech 1923–1926 navštěvoval večerní kurzy kreslení na Ústřední škole dělnické v Praze. V letech 1926–1927 pobýval v Paříži, kde pracoval jako krejčí v salonu haute couture a současně studoval na Académie Colarossi a Académie de la Grande Chaumière. Tento pobyt měl zásadní vliv na jeho výtvarný vývoj – seznámil se zde s moderními směry, zejména s kubismem a surrealismem.

Po návratu do Prahy pracoval od roku 1931 až do roku 1976 jako střihač a modelář v renomovaných módních salonech, například u Rosenbauma a Hany Podolské. Od roku 1964 do roku 1976 také externě vyučoval střih na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Souběžně s profesní kariérou se Vobecký intenzivně věnoval umění. Od konce 20. let vystavoval svá díla – nejprve jako host Spolku výtvarných umělců Mánes, jehož řádným členem se stal v roce 1931 na návrh Václava Špály. Zpočátku tvořil v duchu lyrického kubismu, postupně však přešel k surrealismu, který zásadně ovlivnil nejen jeho malířskou, ale zejména fotografickou tvorbu.

Od roku 1928 se věnoval také fotografii. Nejprve fotografoval svá malířská díla, přírodu a módní snímky, především pro časopis Měsíc. Ve 30. letech vytvořil cyklus surrealistických fotografických koláží a asambláží, který se řadí k vrcholům české meziválečné fotografie. Inspiraci čerpal mimo jiné i z erotiky – podobně jako jeho generační souputníci Jindřich Štyrský a Karel Teige – a vytvořil řadu fotografií s uměleckým ztvárněním nahého ženského těla. Všechny prvky použitých koláží a montáží si fotografoval sám. Fotografii později na čas opustil, aby se k ní znovu vrátil v roce 1974.

Kromě výtvarné tvorby se věnoval i literární činnosti – například sepsal cestopisný Průvodce po Istanbulu.

František Vobecký zemřel 13. dubna 1991 v Praze ve věku nedožitých 88 let. Navzdory tomu, že svá díla dlouho vystavoval jen sporadicky, je dnes považován za významnou postavu českého moderního umění.

Fotogalerie: