Václav a Marie Štěpánkovi

významné umělecké dílo

Autorem návrhu náhrobku je architekt Jan Kotěra
Hřbitov Olšany VI, odd. 10b, hrob 29
Hrob byl zařazen do projektu XXVII-6/2025

Pro tento hrob hledáme adopčního nájemce. Máte zájem?
Adopční nájem tohoto hrobu na dobu 10 let je 11.910 Kč.
Pro rychlý kontakt použijte formulář, ozveme se co nejdříve

Životopis osoby/osob uložených v hrobu:

Náhrobek byl restaurován ze zdrojů Správy pražských hřbitovů v roce 2013.

Náhrobek navrhl architekt Jan Kotěra pro rodinu pražského měšťana Václava Štěpánka, mlynáře a krupaře, majitele mlýna na dnešní Novotného lávce. Jako první v ní byla pochována jeho žena Marie (1848–1905).

Plastiku dle návrhu Jana Kotěry vymodeloval sochař Vojta Sucharda a odlil kovolijec Václav Mašek v roce 1906. V roce 2012 byl však bronzový anděl neznámým pobertou odřezán od soklu, některé postranní části byly ukradeny, avšak zbytek v blízkém křoví naštěstí našla geoložka NM, PhDr. Drahomíra Březinová, externí spolupracovnice Správy Olšan. Chybějící části byly doplněny a zároveň s hrobkou odborně zrestaurovány. Na původním místě je dnes osazena kopie z epoxidové pryskyřice a Suchardův originál je uložen v depozitáři.

Pro Kotěru v té době na Olšanech pracoval kamenický mistr Václav Žďárský (1854–1912), který na této hrobce použil broušenou mrákotínskou žulu, v nápisové části leštěnou. Na všech rámech signoval architekta, své jméno i vročení.

Jan Kotěra (18. 12. 1871 – 17. 4. 1923) byl architekt, urbanista, teoretik architek-tury, návrhář nábytku a výtvarník. Narodil se v Brně, studoval na Odborné škole stavitelské v Plzni, od roku 1894 na vídeňské Akademii výtvarných umění u profesora Otto Wagnera. V roce 1898 podnikl studijní cestu do Itálie. Později vyu-čoval na Uměleckoprůmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze, byl členem spolku výtvarných umělců Mánes, redaktorem časopisu Volné směry. Mezi jeho nejznámější architektonická díla patří Trmalova vila, Suchardova vila, Kotěro-va vlastní vila, vila Bianca, Domy pro železniční zaměstnance, vila Tomáše Bati, Rý-dlova vila, vila Vendelína Máchy, Mozarteum a Právnická fakulta v Praze, vila Vilé-ma Charváta či Národní dům v Prostějově. Je rovněž autorem řady interiérů, ná-bytku, ale věnoval se i funerálnímu umění. Řadu jeho cenných náhrobků naleznete nejen na Olšanských hřbitovech, ale i na nedalekém Vinohradském či Novém židov-ském hřbitově.

Zdroje:

Fotogalerie: