Rubriky
Aktuality

Agentura VML a Den dobra na Olšanech

 

Ve čtvrtek 25. září 2025 bylo na Olšanských hřbitovech rušno – desítky dobrovolníků se pustily do čištění opuštěných hrobů zařazených do programu Adopce významných hrobů. Rozsahem i významem byl tento hromadný podzimní úklid výjimečný – akce byla totiž součástí tradičního Dne dobra (Worldwide Foundation Day), který už 20 let každoročně pořádá mezinárodní komunikační agentura VML. Více než 26 000 zaměstnanců ze 150 kanceláří po celém světě při této příležitosti na jeden den opouští své kanceláře a naplno se věnují dobročinným a dobrovolnickým aktivitám.

Lijáku i času navzdory

Dobrovolníci z české pobočky agentury VML se rozhodli strávit den na pražských Olšanských hřbitovech, kde odstraňovali náletovou zeleň, čistili okolí hrobů, zametali cesty a připravovali plochy pro následné odborné zásahy restaurátorů. Během brigády se podařilo vyčistit přes 30 cenných náhrobků, odnést desítky pytlů odpadu a především vrátit důstojnost místům posledního odpočinku významných osobností české historie.

Navzdory počasí, které akci vyloženě nepřálo a už od rána pronásledovalo účastníky hustým lijákem, odvedli dobrovolníci neuvěřitelný kus práce. Některé z hrobů se tak po dlouhých létech, kdy byly pokryty kobercem náletové zeleně, konečně ukázaly v celé kráse a jsou připraveny najít si svého adopčního nájemce. Jsou mezi nimi například hrob Sylvie Havránkové, Antonína Münzberga, Václava Burgera, Jana Zeyera a celé řady dalších osobností.

Foto Karel Šuster

Den dobra: globální, ale s lokálním srdcem

Celosvětově se do Dne dobra zapojily tisíce zaměstnanců VML, kteří během jediného dne odpracovali stovky hodin na dobročinných projektech – od úklidu parků přes pomoc útulkům až po kreativní podporu neziskových organizací.

Letošní podtitul One Heart zdůrazňuje vzájemnost a globální propojenost této iniciativy. Jako největší synchronizovaný charitativní den v oboru se program snaží ukázat význam podpory komunitních projektů a sahá od iniciativ zaměřených na životní prostředí až po podporu v oblasti vzdělávání a zdraví.

„Foundation Day je pro nás každoročně příležitostí vyjít z kanceláří a společně udělat něco, co má smysl. Úklid hrobů na Olšanech jsme nazvali Po stopách velkých jmen a zájem o tuto aktivitu i následný ohlas mezi kolegy mě moc potěšil. Ve všech skupinkách panovala i přes nepřízeň počasí pozitivní nálada a všichni měli pocit, že udělali dobrou práci a dobrý skutek. Byl to nejen netradičně strávený čas s kolegy, ale i možnost přispět k uchování důležité části pražské historie,“ říká Eva Eisová, organizátorka Dne dobročinnosti z VML. 

Na Olšanech měl Den dobra jasný cíl: připomenout, že i drobná práce – jako je úklid listí nebo odstranění náletové vegetace – může znamenat velký krok k uchování památky na významné osobnosti a k důstojné podobě místa jejich posledního odpočinku. Pro účastníky samotné byl pak náročný den strávený bojem s nepřízní počasí a zubem času, ale uprostřed fascinující a důstojné krásy soch a starobylých náhrobků Olšanských hřbitovů určitě zážitkem, na který se nezapomíná.

Foto Karel Šuster

Adopce významných hrobů

Projekt Adopce významných hrobů vznikl v roce 2013 a dnes zahrnuje téměř šest set hrobů na pražských hřbitovech. Jeho cílem je záchrana a obnova památných náhrobků, které by jinak zůstaly bez potřebné péče. Do programu se může zapojit každý – ať už dlouhodobou adopcí, finančním darem nebo účastí na dobrovolnických brigádách, jako byla ta letošní s VML.

„Jsme rádi, že se k nám připojují nejen jednotlivci, ale i celé firmy. Společné dobrovolnictví má obrovskou sílu – pomůže konkrétním hrobům a zároveň ukazuje, že péče o kulturní dědictví může být i příležitostí k setkávání a spolupráci,“ dodává koordinátorka projektu Adopce významných hrobů Barbora Duchková.

Foto Karel Šuster